Kategorie

Melisa cytrynowa Powiększ do pełnego rozmiaru

Melisa cytrynowa

Melisa cytrynowa (Melissa oficinalis) jest wieloletnią rośliną zielną i leczniczą. W kuchni to zioło służy do przyprawiania zielonych sałatek, do przyrządzania ziołowych sosów, do zup owocowych i jako aromat do octu ziołowego, oliwy czy masła. Idealna do potraw z dziczyzny i grzybów. Z melisy robi się likiery ziołowe i poncz. Idealna na herbatę. Liście można również wrzucać do kąpieli.

Więcej szczegółów

Ten produkt nie jest sprzedawany pojedynczo. Musisz wybrać conajmniej 15 sztuk tego produktu.

255 dostępnych

Melisa, nazywana również „cytrynowym zielem”, jest prawdopodobnie najpopularniejszym ziołem na uspokojenie i lepszy sen. Swoje działanie zawdzięcza m.in. kariofilowi i cytralowi, które są składnikiem olejku eterycznego wytwarzanego przez melisę. Jednak to nie jedyne właściwości tego zioła. Melisa także pobudza apetyt i ułatwia trawienie, dlatego tez polecamy pić ją po zjedzeniu ciężkich posiłków. Napar z jej liści zmniejsza również poziom cholesterolu we krwi i zapobiega miażdżycy, łagodzi bóle miesiączkowe oraz pomaga w koncentracji. Dodatkowo użycie go w kompresie załagodzi skutki ukąszeń pszczół i komarów. Napar z melisy doskonale sprawdzi się przed snem dla osób, które mają problemy z zasypianiem.

Melisa ma działanie orzeźwiające, uspokajające, przeciwbólowe a także likwiduje wzdęcia. Najwięcej właściwości mają młode liście i pędy przed kwitnieniem i takie należy zbierać. Melisę można używać zaraz po zerwaniu, można ją również suszyć i mrozić a także zalewać oliwą. Można ją uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w donicach. Jest rośliną miododajną.

Melisa cytrynowa może być wysiewana od marca do kwietnia w miejscu nasłonecznionym w ogrodzie a w doniczkach w zasadzie cały rok, choć najlepiej jest to robić w maju. Nasiona lekko się rozrzuca, dociska, ale nie przykrywa ziemią i zrasza wodą. W doniczce i w ogrodzie trzeba utrzymywać stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Może rosnąć w słońcu, ale również w półcieniu. Gleba musi być lekka i dobrze przepuszczalna. Dobrze by była próchnicza i bogata w składniki pokarmowe.

  • Wysokość 15-20
  • rozmiar doniczki 10,5
  • ilość sztuk w opakowaniu 15